Як створити сайт. Частина 3: вибираємо тип сайту для вашого бізнесу

Ми розібралися, в чому полягає різниця між корпоративним сайтом та візиткою. Але це не всі види популярних комерційних інтернет-ресурсів. Давайте подивимося, які ще сайти бувають.

ОНЛАЙН-МАГАЗИНИ

 

В яких випадках потрібні? Чим відрізняються по функціоналу та інфраструктурі?

1. Інтернет-магазин з фізичним пунктом продажів. Коли торгівля йде одночасно в офлайн-магазині та онлайн-середовищі. Товари зі складу розподіляються на обидва напрямки – і в торгівельний зал, і в службу доставки. Кожен покупець самостійно вирішує, що йому зручніше: вивчити асортимент на сайті, потім цілеспрямовано поїхати в реальний магазин, покрутити товар в руках, протестувати, оплатити покупку на місці, а наступного разу замовити дистанційно знайомий товар. Чи можливо покупцю буде зручно оплатити покупку на сайті та замовити кур’єрську доставку, забрати відправлення з найближчого пункту поштової служби або в пункті видачі магазину. Чим більше варіантів доставки ви можете запропонувати, тим більше лояльних покупців.

Серйозна помилка власників офлайн-компаній – відмовлятися від розширення бізнесу в онлайн, мотивуючи, що в фізичних магазинах продажі йдуть чудово. Але життя показує, що варіант Б може врятувати бізнес від кризи.

Кому ми рекомендуємо доповнити офлайн-бізнес онлайн-магазином:

 • супермаркетам (продукти, косметика, побутова хімія, автотовари, речі для дому…);
 • кафе, ресторанам, іншим закладам громадського харчування;
 • магазинам побутової техніки та електротоварів, одягу, взуття;
 • торговим центрам на зразок «все для саду та городу», «все для ремонту та будівництва».

2. Онлайн-магазин зі складом. Лише дистанційна торгівля з доставкою. Вигоди такої бізнес-моделі:

 • склад та офіс можна відкрити де завгодно, в тому числі в невеликих населених пунктах – це дозволяє суттєво економити на орендних платежах.
 • Ринок збуту – вся країна і навіть світ, будь-яка локація, куди ви можете організувати доставку;
  кому ми рекомендуємо інтернет-магазин без шоу-руму;
 • якщо продаєте товари масового попиту – знайомий та зрозумілий в користуванні продукт;
 • якщо немає потреби в додаткових послугах (зібрати, налаштувати).

3. Магазини-лендінги. Це міні-версія ОМ. На сайті також є кнопка «Купити», є корзина, можливість розрахуватися онлайн, всі варіанти доставки або самовивозу.

Кому підійде магазин-лендінг:

 • якщо ви продаєте один продукт – ексклюзивний, технічно-складний, інноваційний, ручної роботи, новинку на ринку. Коли є потреба детально розказати про незнайомий товар;
 • якщо ви продаєте сезонні товари або «до дати»;
 • якщо запускаєте промо-акцію для конкретного товару або групи товарів.

ВІРТУАЛЬНІ КАТАЛОГИ

 

Аналог інтернет-магазину, тільки без корзини, без оплати на сайті, без доставки. Замовлення та придбання товару відбувається традиційним способом. Основна функція каталогів – демонстрація товару онлайн, інформування.

Кому підходять інтернет-вітрини:

 • продавцям дорогих товарів одноразового попиту (житло, автомобілі);
 • де аудиторія цінує безпосередню оцінку товару перед покупкою (салони вечірніх та весільних суконь, ювелірних прикрас, меблів);
 • для B2B-компаній, де механізм гуртових продажів відрізняється від роздрібних (переговори, специфікації, передача сертифікатів на продукцію, підписання договорів, розрахунки між юридичними особами).

Тут потрібно враховувати, що багато підприємців використовують інтернет-магазин як онлайн-вітрину і навпаки. Що це означає? Пояснюємо.
Як виглядає процес покупки в повноцінному інтернет-магазині? Повністю автоматизований процес без допомоги продавця. Поклав товар в корзину, оформив замовлення, оплатив на сайті, в поштовому відділенні отримав. Багатьом людям зручно саме так.

Як виглядає процес покупки в магазині-вітрині:

 • вибрав товар;
 • замовив дзвінок або самостійно зателефонував продавцю;
 • поцікавився наявністю конкретного товару (хороші продавці вказують в каталозі – які товари в наявності, які під замовлення, які закінчилися, але буває різне);
 • отримав інформацію щодо способів оплати та доставки, оплатив як завгодно, але не через сайт каталогу (швидше всього через інтернет-банкінг або накладним платежем);
 • продавець ще раз нагадав про себе (оплата отримана, ваше замовлення буде доставлено тоді-то, ось номер накладної);
 • отримав замовлений товар.

Такий алгоритм покупки може виглядати складним. Але «подобається»/ «не подобається» – це суб’єктивні фактори. Що зручно одному покупцю, те незвично іншому. Тому не треба стверджувати, що вітрини – це «недороблені» магазини, мовляв, у продавця бракує коштів на повноцінний функціонал ІМ, або у продавця погано налаштовані бізнес-процеси. Ні, це не так. Насправді, такі продавці просто враховують потреби цільової аудиторії. Можливо, клієнтам такого бізнесу не потрібен повністю автоматизований процес покупки. Можливо, покупцям подобається спілкуватися з менеджером? Так навіщо тратити зайві кошти на онлайн-касу, еквайрінг, HTTPS-протоколи, якщо покупці не хочуть вводити дані платіжних карток на сайті?

Саме з цією метою хороші веб студії проводять маркетингове дослідження перед розробкою веб сайту. Щоб однозначно прийняти рішення, який тип сайту підійде саме цьому замовнику. Можливо, клієнт хотів «справжній» інтернет-магазин (котрий коштує дорого), але його аудиторія готова поки що до вітрини (коштує дешевше). Розібравшись з такими деталями, веб студія створить найбільш підходящий продукт.

ЛЕНДІНГ

Це сторінка з чітким CTA (Call to action) – закликом до дії. Основна відмінність: один landing page – одна комерційна пропозиція (конкретний товар, послуга) – один CTA (купити, зареєструватися, запросити інформацію, завантажити презентацію – зробити щось одне).

Основна відмінність цільової сторінки від звичного сайту – увагу відвідувача ні на що не відволікають, весь його шлях прокладений винятково до кнопки заклику. Тобто, ніяких зовнішніх посилань, ніяких додаткових пропозицій.

Хибна думка, що цільовий сайт складається з однієї сторінки. Так, для LP достатньо однієї сторінки, але необов’язково. Якщо на сайті-візитці всі 6 сторінок будуть спрямовані на одну мету (наприклад, сайт майстра манікюру, де можна записатися на процедуру), це також буде цільовий сайт.

В яких випадках landing page доцільний:

 • якщо є мета збільшити обсяг продажів конкретного товару або послуги;
 • для маркетингових акцій, на зразок – безкоштовні товари, тестові послуги;
 • якщо ви займаєтеся організацією подій (запросити на вебінар, продати квитки на концерт);
 • якщо ви шукаєте персонал або партнерів;
 • якщо плануєте розширити базу «гарячої аудиторії» (поки що нічого конкретного не продаєте, але хочете утримати і «вирощувати» ліди) – підписатися на email-розсилку, прийняти участь в безкоштовному семінарі та інше.

WOW-САЙТ

 

Це концептуальні сайти, де король – унікальний дизайн. Провокація та ігрофікація – чом би й ні? Не завадить анімація, інтерактивні елементи, оригінальна концепція подачі контенту та незвичайні шрифти.
Кому буде корисним wow-сайт:

Для будь-якого бізнесу та будь-якого продукту, якщо хочеться запам’ятовуватися чи просто потішити око клієнтів.Хибна думка – вважати, що для сайту з ефектом wow потрібен особливий товар чи незвична послуга. Наприклад, модна архітектурна студія або дизайнер одягу можуть замовити такий продукт, а для страхової компанії це не підходить. Насправді, з допомогою wow-сайтів можна продати все, що завгодно. Головне, пам’ятаючи про естетику, не забувати про функціональність, зручність користування, контент, базове SEO, логічну навігацію. А також, виділити більше бюджету та більше часу на очікування нового продукту.

Отож, ми розказали про найпопулярніші типи комерційних сайтів для бізнесу – і це не остаточний перелік. Бувають ще портали, промосайти, корпоративні блоги та форуми, маркетплейси, мультилендінги, сайти-галереї, іміджеві сайти, онлайн-сервіси, персональні сайти, сайти послуг, інформаційні сайти… і це ще не все.

Просто знайте: для будь-якої ідеї можна підібрати окрему онлайн-упаковку.

ДАВАЙТЕ ТВОРИТИ РАЗОМ!

Приходьте на кухню, поговоримо
по ділу!

Плануєте створити власний бренд, масштабувати бізнес, запускати нові проекти, вдосконалити маркетингові комунікації?

Seems like someone forgot to enter contact details, we don't ask much, just your phone # or email.

Hmm, let's check your phone number again.

You have quite an interesting email, sorry, but it won't work here.

We have received your email and on our way to contact you.

Damn, something went wrong.