
Давайте розберемося з популярним клієнтським запитом – в чому різниця між сайтами-візитівками та корпоративними сайтами. В основному підсумки в інтернеті зводяться до того, що «корпоративний сайт – це круто, довго, дорого», а «візитівка – це щоб прайси завантажити та контакти вказати. Просто, дешево, швидко».
Частка правди тут є, але в web-девелопменті не все так однозначно. Спростуємо найпоширеніші міфи та підтвердимо факти щодо цих двох типів комерційних ресурсів.
Що спільного у корпоративного сайту та візитівки?
Тут все просто:
- Обидва – комерційні сайти (створені для привернення уваги клієнтів – потенційних та існуючих).
- Обидва – розроблені для продажів, але не онлайн (для цього створюються інтернет-магазини, з корзинами, можливістю оплати на сайті, пересилкою товару.
- Обидва – віртуальні офіси бізнесу.
А тепер беремося за спростування або підтвердження поширених думок.
Сайти-візитки коштують дешевше корпоративних ресурсів?
Не зовсім. Ціноутворення інтернет-ресурсів залежить від складності робіт, термінів виконання та функціоналу. Якщо ви замовляєте простеньку візитівку на 5 сторінок з основною інформацією про продукт та компанію, це дійсно вийде недорого. Але хто завадить підприємцю замовити для свого сайту-візитки крутий авторський дизайн, додаткові функції та сервіси? Ніхто! Це все одно буде маленький сайт-візитівка, але дорожче коштуватиме.
Аналогічно, можна замовити корпоративний сайт з найнеобхіднішими функціями, мінімальною кількістю сторінок і зекономити на вартості розробки.
«Візитівки» дешевші в обслуговуванні?
Це дійсно правда. Основна відмінність корпоративних сайтів – з допомогою цих ресурсів користувач може отримати відповідь на всі свої питання. А для цього потрібно більше сторінок, більше інформації, більше даних, більше опцій, більше «начинки» (графічні елементи, модулі, віджети, контент та інший функціонал). Відповідно, для підтримки робочого стану всього «багатства» на корпоративному сайті потрібно більше часу, більше людських ресурсів, інші вимоги до хостинг-провайдера. З підтримкою сайту-візитки справиться одна людина, плюс невеликі витрати на хостинг. Візитку також потрібно оновлювати, але час від часу.
Чи можна в майбутньому сайт-візитівку перетворити в корпоративний ресурс?
Звичайно, можна. Якщо бізнес розвивається, логічно, що інтернет-сайт росте також. Важливо пам’ятати: щоб успішно перейти на наступний крок масштабування веб-сайту, потрібна якісна «база». Це означає: з самого початку потрібно запланувати можливість «трансформації» візитки в корпоративний сайт.
Що потрібно зробити для внутрішньої оптимізації ресурсу
- Відмовитися від безкоштовного конструктора і «побудувати» сайт на простій в управлінні, але «справжній» CMS, щоб ви могли незалежно керувати вмістом.
- Вибрати релевантне доменне ім’я, щоб стороння людина, глянувши на url-адресу, могла одразу зрозуміти – в чому суть вашого бізнесу. Відмінний вибір – коли доменне ім’я повторює назву компанії, наприклад, itk-agency.com. Але буває, потрібно підібрати домен з інших варіантів. Наприклад, якщо компанія продає косметику, можна вибрати домен типу pomada.com.ua – все зрозуміло. Трішки дивний вибір – на домені типу maratosipov.com.ua відкрити сайт… київської кав’ярні під назвою «Кориця». Так було раніше. Тепер цим доменом користується зовсім інший бізнес, а кафе залишилося без домівки (кафе «Кориця», якщо ви ще працюєте – напишіть нам).
- Вибрати якісний хостинг. Місця на сервері багато не треба, тому обслуговування не буде дорогим. Головне – щоб провайдер міг забезпечити безперебійну та стабільну роботу. Не погоджуйтесь на безкоштовний або дешевий хостинг.
- Написати якісний та унікальний контент, згідно з вимогами до SEO-текстів, та грамотно оптимізувати цільові сторінки (title, description, мета-теги, підзаголовки, keywords). Врешті решт, на сайтах-візитках сторінок зовсім небагато, оформте їх на совість.
Цих простих кроків достатньо, щоб сайт-візитівка належно проіндексувався та органічно просувався.
Що потрібно зробити для зовнішньої оптимізації ресурсу?
Ми дійшли до найважливішої різниці між корпоративним сайтом та візитівками. Власники корпоративних ресурсів докладають значних зусиль та не жаліють часу на SEO on-page та off-page. А у замовників візитівок зовсім інші плани та погляди на те, як просувати ресурс. В основному орієнтація на зовнішню оптимізацію. І це зовнішнє просування не має нічого спільного з закупкою «вічних» посилань у донорів та нарощенням PageRank. Мова йде про просування за рахунок зовнішніх, більш потужних ресурсів:
- сайт-візитка потрібен для брендингу (особистого або корпоративного): надрукувати адресу на картонних візитівках, залишити посилання на сторінках соцмереж, на інших ресурсах, де можна займатися PR-активностями. Клієнти будуть знаходити компанію саме на зовнішніх ресурсах;
- сайт-візитка потрібен для рекламних кампаній та проведення різноманітних акцій: запустити контекстну рекламу, надрукувати адресу в каталогах, флаєрах, на банерах;
- сайт-візитка потрібен лише для співпраці з різноманітними маркетплейсами, агрегаторами, галузевими інтернет-каталогами. Наприклад, готель більшість своїх клієнтів отримує через Booking.com. Потенційні клієнти могли б зі сторінки посередника перейти на сайт-візитівку, щоб отримати більше інформації про готель, переглянути більше фотографій, можливо, забронювати номер прямо там (а власник готелю економить на комісії). Або заглянемо на сайт ТЦ «Три слони». У кожного магазину є своя сторінка з посиланням на сайт-візитівку. Відвідувач сам вирішує, що робити: розглядати асортимент меблів безпосередньо на сайті торгівельного центру чи перейти по посиланню. Отож, сотням маленьких меблевих магазинів немає потреби своїми силами просувати свої маленькі сайти – це відбувається за рахунок великого корпоративного сайту tryslony.com.
Це не повний перелік можливостей для зовнішньої оптимізації сайту-візитівки, але всі варіанти – перевірені та дієві для залучення клієнтів. Ви можете вибрати одну ідею, або скористатися всіма одночасно, або придумати власні рішення, або звернутися за допомогою до веб-студії – нехай професіонали створять стратегію зовнішнього просування.
Які висновки щодо корпоративних сайтів та сайтів-візиток?
Однозначно, не треба вважати, що А – краще, а Б – гірше. Просто розберіться – вам потрібно «шашечки чи їхати?». Ось що потрібно врахувати, плануючи замовлення будь-якого інтернет-ресурсу:
• розмір та напрямок бізнесу (який ринок, специфіка діяльності, скільки працівників);
• «вік» компанії (на якому етапі розвитку знаходиться, які плани щодо подальшого росту та масштабування);
• продукт (товар або послуга).
Це не повний перелік факторів. Врешті-решт підприємцям не треба розбиратися в типах сайтів, замовники заповнюють бриф, а задача веб-студії – запропонувати оптимальне рішення та створити такий інструмент, котрий буде вирішувати задачі саме цієї компанії, саме на цьому етапі розвитку. Адже головне – це клієнти та продажі.